خلاصه مصاحبه آقای فریدپور در سیمای استان آذربایجان غربی

در این مصاحبه تلویزیونی که در برنامه زنده ائویمیز در سیمای آذربایجان غربی انجام گرفت، آقای فریدپور مدیرعامل شتابدهنده آرکاپ با اشاره به شعار امسال با عنوان «تولید؛ دانش‌بنیان، اشتغال‌آفرین» به نقش شرکت‌ها و استارتاپ‌ها در تحقق این شعار تاکید نمودند.

آقای فریدپور در ابتدا درخصوص فلسفه شکل‌گیری شتابدهنده توضیحاتی ارائه دادند؛ شرکت‌ها و استارتاپ‌ها در اکوسیستم نوآوری و کارآفرینی کشور دچار مشکلاتی مثل نبود سرمایه اولیه، متناسب نبوده ایده و بازار، نبود تیم مناسب و… در این فضا شتابدهنده در کنار سایر اجزای اکوسیستم کارآفرینی مثل پارک‌های علم و فناوری، مراکز رشد و کارخانه‌های نوآوری تعریف شد تا با فراهم کردن سرمایه اولیه، فضای کار مناسب، مشاوره و آموزش‌های تخصصی، به تیم‌ها برای رشد و ورود به بازار کمک کنند.

 

ایشان شتابدهنده را به یک گلخانه تشبیه کردند؛ همانطور که برای کاشت یک بذر ما ابتدا باید آن را در محیط گلخانه با نور و دما و تغذیه مناسب نگهداری کنیم تا زمانی که به نهالی تبدیل شود که امکان ادامه حیات در محیط گسترده و پرتلاطم بیرون را داشته باشد. شتابدهنده نیز تیم‌های نوپا را جذب کرده و تمام نیازهای اولیه مثل سرمایه‌گذاری، مشاوره، شبکه‌سازی و… را تامین کرده و پس از طی مراحل رشد اولیه به شرکت‌های بزرگی تبدیل می‌شوند که توان رقابت در فضای کسب‌وکار بیرون را داشته باشند.

 

آقای فریدپور در ادامه بعنوان دبیر اجرایی پنجمین رویداد استارتاپی اینوتکس‌پیچ شمالغرب، توضیحاتی را درخصوص برگزاری این رویداد ارائه دادند: رویداد اینوتکس بزرگترین رویداد استارتاپی کشور است که طی آن کل بازیگران اکوسیستم نوآوری و استارتاپی کشور زیر یک سقف جمع می‌شوند. درکنار آن رویدادها و نمایشگاه های جنبی مختلفی ازجمله رویدادهای اینوتکس‌پیچ استانی برگزار می‌شود که در این دوره در ۷ استان ازجمله آذربایجان غربی برگزار خواهد شد که شامل رقابت تیم‌ها از سه استان آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی و اردبیل به میزبانی ارومیه می‌باشد.

تیم‌ها و صاحبان ایده تا ۲۲ فروردین فرصت دارند طرح‌ها و ایده‌های خود را ارسال کنند و در تاریخ ۱ اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ رویداد اینوتکس‌پیچ شمالغرب برگزار می‌گردد؛ در این مرحله سه تیم برتر علاوه بر حمایت‌ها و جوایزی که دریافت می‌کنند، به مرحله کشوری مسابقه اینوتکس که در تاریخ ۲۰ الی ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۱ در تهران برگزار می‌شود، راه خواهند یافت.

ایشان در ادامه فرمودند: طی مذاکراتی که انجام داده ایم، تعدادی از سرمایه گذاران محترم نیز در این رویداد حضور خواهند داشت و از سایر تیم‌هایی که ایده/محصول جذابی داشته باشند حمایت ویژه خواهند کرد، و این می‌تواند مقدمه‌ای باشد برای رشد بیش از پیش تیم‌ها و تبدیل آنها به شرکت‌های بزرگ و دانش‌بنیان.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *